Proljetno vrijeme idealno je za izlete u prirodi, a mnogi među nama odlučuju se za lakše ili teže planinarske uspone. Ukoliko idete na jednodnevni planinarski izlet, svakako trebate promisliti o nekoliko stvari: prije svega što ćete obuti i obući, a potom i što sve trebate ponijeti sa sobom.
Mnogi na ovakve izlete krenu samo s bocom vode, ali vrlo brzo shvate da je to bilo nepromišljeno i, u mnogo situacija, opasno. Stoga, kako biste izbjegli ovu pogrešku donosimo vam popis što sve trebate ponijeti sa sobom kad idete na planinarski izlet.
Što obuti i obući na planinarski izlet?
Svakoga ljeta svi se iznova čudimo pričama o „Česima koji su na Biokovo krenuli u japankama“, no i među nama ima sličnih bisera, ili onih koji na ozbiljan planinarski uspon krenu u starkama ili starim izlizanim tenisicama kojih im neće biti žao ako se unište do kraja. Postoji razlog zašto neka obuća nosi naziv „planinarska“ i upravo takvu trebate i birati ako idete na planinarenje. To je obuća koja ima potplat prilagođen neravnom terenu, ali i čvrstoću koja će vam i stopalo i zglob držati na mjestu i čuvati od ozljede.
Što se odjeće tiče, planinari će vam uvijek reći „obucite se slojevito“ i to zaista trebate i poslušati. Birajte uvijek odjeću od materijala koji će se brzo sušiti i neće vam držati kožu vlažnom od znoja. Duge hlače uvijek su bolji izbor od kratkih radi zaštite od ogrebotina od granja ili trnja, ali i krpelja.
Što ponijeti sa sobom na planinarski izlet?
Ovo je popis koji savjetujem svima koji idu na planinarski izlet u trajanju između 2 i 6-7 sati.
- Voda – esencijalno što morate sa sobom ponijeti. Radije je ponesite više, nego da vam nedostaje i zaprijeti dehidracija. Minimum su dvije litre za kraće planinarske izlete.
- Elektroliti – idealno je ponijeti ih kao šumeće tablete jer zauzimaju malo prostora, a pomoći će vam da nadomjestite znojenjem izgubljene elektrolite. Moja preporuka su Allnutrition Electrolytes šumeće tablete (kupi OVDJE) koje će vam vratiti energiju i izgubljene vitamine i minerale.
- Energetske i proteinske pločice – praktično i jednostavno (a i cjenovno prihvatljivo) rješenje za brzi međuobrok, pogotovo kad ste na napornom planinarenju i treba vam kvalitetna i brza energija. Moja preporuka su Allnutrition Muesli Bar (kupi OVDJE).
- Orašasti plodovi i sušeno voće – također izvrsna kombinacija koja će vam vratit energiju, a praktična je za pakiranje i nošenje. Kombinacija badema, lješnjaka, sušenih grožđica i marelica su izvrstan mix za ovakvu prigodu.
- Whey protein – kao što znate, nakon napora dobro je mišiće nahraniti kvalitetnim i brzim proteinima. Ovdje će vam dobro doći 30-gramska pakiranja whey proteina. Možete ih ostaviti u autu, na početku staze i popiti s malo vode kad okončate svoj planinarski izlet. U velikom broju okusa dostupan vam je Trec Nutrition Booster Whey u vrećicama od 30 grama. (kupi OVDJE)
- Planinarski štapovi – izvrsna su pomoć kod strmijih napora, ali i pri spuštanju. Naime, prebacivanje dijela težine na štapove čuvate koljena, koji su česta boljka mnogih planinara.
- Zaštita od sunca: sunčane naočale, krema sa zaštitnim faktorom, kapa – koliko god na visini nećete imati osjećaj da je pretoplo, sunce bi vas moglo prevariti. Stoga, dobro se zaštitite i spriječite opekline.
- Mobitel i dodatna baterija – krenite s maksimalno napunjenim mobitelom i dodatnom baterijom ili eksternim punjačem, kako biste maksimalno umanjili šansu da ostanete bez sredstva komunikacije, ali i pristupa mapi.
- Prva pomoć – u specijaliziranim trgovinama možete kupiti mala pakiranja prve pomoći koja sadrže gazice, flastere i komprese za slučaj nesreće. Svakako dodajte i tablete protiv bolova i sprejeve protiv komaraca i drugih insekata.
- Džepni nožić – multifunkcionalni alat koji vam može pomoći u nizu različitih situacija, od onih najbanalnijih, poput otvaranja vrećice s orašastim voćem, do ozbiljnijih kad se ozlijedite i trebate si napraviti improviziranu udlagu.
- Svjetlo – naglavna ili ručna lampica je dio opreme koju mnogi zaborave, no ubacite ih svakako u ruksak. Dobro će vam doći ako vas iz nekog razloga noć uhvati u šumi.
- Zamjenska odjeća – obavezno ponesite zamjensku majicu i čarape da možete zamijeniti one koje nosite, pogotovo ako su vam mokre.
Planinarenje treba biti prilika da uživate u prirodi, upoznajete nove pejzaže i družite se s dragim ljudima. Nepravilna priprema za planinarski izlet vrlo će vam lako sve to onemogućiti pa vam savjetujemo da na svaki izlet u brdo krenete organizirano i dobro isplanirate ne samo rutu hodanja, već i što ćete sve ponijeti sa sobom.
Uživajte!